Okolí kostela sv. Ducha

řešené území
Jak se v příštích letech promění veřejné prostranství okolo kostela sv. Ducha v Zábřehu?
Okolí významné ostravské novodobé stavby, postavené podle návrhu architekta Marka Štěpána, dnes funguje jako nevzhledné parkoviště, které neslouží jako kvalitní veřejné prostranství pro setkávání nebo trávení volného času. V MAPPA jsme proto organizovali soutěž o návrh na úpravu okolí tohoto kostela.
Soutěžící se měli zamyslet nad řešením celého okolí kostela, tedy prostoru mezi architektonicky hodnotným, ale zanedbaným objektem bývalého hotelového domu (dnešní ubytovnou), obchodním domem Kotva, ulicí Výškovická a přilehlým sídlištěm. Zohlednit museli také možnou dostavbu fary, která byla součástí původního návrhu kostela. Cílem je vytvořit příjemný a prostupný veřejný prostor, který propojí důležitá prostranství v okolí a bude sloužit návštěvníkům kostela, zákazníkům obchodního centra Kotva i místním obyvatelům.
Do soutěže, vyhlášené 11. 5. 2022, se přihlásilo 22 zájemců o účast. Z těch na základě zaslaných portfolií porota vybrala 8 týmů, které měly zpracovat návrhy. Ve lhůtě, která skončila 30. 9. 2022, bylo odevzdáno sedm návrhů.
Hodnocení se účastnili nezávislí odborníci, zástupci města i obvodu. Odbornou část poroty tvořili architekti Tomáš Bindr, Marek Štěpán (autor návrhu kostela), Eva Špačková a Janica Šipulová. Závislá část poroty sestávala z náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové, místostarostky Ostravy-Jihu Hany Tichánkové a ředitele MAPPA Ondřeje Vysloužila. Přizváni byli farář Vítězslav Řehulka, působící v místní farnosti, architekt Ondřej Zdvomka a náměstek primátora Zbyněk Pražák. Návrhy hodnotili z hlediska kvality celkového urbanisticko-krajinářského řešení, dopravního řešení, hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti.
Autorem návrhu, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, je brněnský ateliér m2au. Architekti navrhli funkční veřejný prostor, který bude sloužit návštěvníkům kostela, zákazníkům obchodního domu Kotva i místním obyvatelům. Dominantou tohoto prostoru bude velkorysá vodní plocha, stromy a místo pro konání příležitostných komunitních akcí. Jedním z požadavků bylo také navrhnout vhodné místo pro parkovací stání. Vítězný návrh na to myslí v prostoru mezi kostelem a ulicí Kotlárova. V zadní části řešeného území, za kostelem, by mohlo vzniknout např. zázemí pro letní kino, dětské a parkourové hřiště. Za první místo vítězný tým získá odměnu ve výši 450 tisíc korun.
Na druhém místě se umístil návrh Jakuba a Aleny Popelových (odměna 300 tisíc korun), třetí místo obsadilo sdružení CHYBIK + KRISTOF, PALASCAK, SENDLER (200 tisíc korun). Porota také rozhodla o udělení odměny za podnětný návrh ateliéru U/U studio (125 tisíc korun).
Dalším krokem je jednání města s autory vítězného návrhu. Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. Korun. Veřejnosti budou soutěžní návrhy představeny na výstavě, kterou pořádáme v našem výstavním prostoru Za výlohou od ledna příštího roku.
Více informací najdete na stránce o soutěži.
Vizualizace návrhů
1. místo


2. místo


3. místo


Odměněný návrh

