Film a architektura – Ostrava

Film a architektura – Ostrava

Společně s Minikinem přivážíme do Ostravy ozvěny dvanáctého ročníku festivalu Film a architektura, jehož zastřešujícím tématem je Konstrukce. Divákům nabízí nejen pohled na specifické architektonické a technické stavby, ale ve svém širším pojetí především na společenské a ideologické konstrukty, které formují města i způsob, jakým je vnímáme a denně užíváme.

Ostravské publikum se může těšit na dvojici dokumentárních snímků Sestavený život a Nejlepší město na světě.

17:00
Sestavený život / Life, Assembled
režie: Elodie Degavre
Belgie 2022, 75 min, francouzsky s českými titulky

Komunitní bydlení se stalo v 70. letech vizí reagující na bytovou krizi i na strohou modernistickou architekturu. Tři architekti a skupina odvážných obyvatel byli ochotni v několika belgických městech proměnit tehdejší utopii vlastního bydlení ve skutečnost. Domy konstruované jako stavebnice se staly levnou, udržitelnou a především dostupnou variantou pro všechny, současně ale účelně vytvářely podmínky pro fungování místních komunit. Architektka a režisérka Elodie Degavre se po 50 letech od dokončení k těmto projektům vrací a s pomocí archivních materiálů i současných rozhovorů s jejich autory nastiňuje, jak tyto ideály bydlení obstály v čase a jak jsou v dnešní době opět aktuální.

vstupenky: https://www.minikino.cz/.../17238/733200/0/Sestaveny-zivot

19:30
Nejlepší město na světě / Best in the World
režie: Hans Christian Post
Dánsko 2022, 56 min, dánsky, anglické titulky, české titulky

Dánské hlavní město je často považováno za jedno z nejinkluzivnějších, nejkreativnějších a celkově nejlepších měst na světě. Ale nebylo tomu tak vždy. Před třiceti lety byla Kodaň znečištěným průmyslovým městem na pokraji bankrotu. Prostřednictvím sociálního inženýrství město prošlo kompletní proměnou. Ale za jakou cenu? Dnes tato oblast zaznamenává silnou společenskou nerovnost dosahující až za její hranice. Jaká negativa s sebou přinesl tento status předního místa pro kvalitní žití?

Po projekci bude následovat debata s architektem a ředitelem MAPPA Ondřejem Vysloužilem.

vstupenky: https://www.minikino.cz/.../733200/0/Nejlepsi-mesto-na-svete

vstupné na jednotlivé filmy 110 Kč
zvýhodněné vstupné na oba filmy 190 Kč (pouze osobně na pokladně kina)